Workshop traumasensitief werken
workshop traumasensitief werken
workshop traumasensitief werken
Traumasensitief werken
Bijscholing voor coaches, begeleiders, onderwijs en zorgverleners

Bijscholing voor coaches, begeleiders, onderwijs en zorgverleners
Leer wanneer je beter bijstuurt ipv doorduwt
Mensen begeleiden wanneer het spannend wordt
Wat betekent het om traumasensitief te begeleiden in de praktijk?
In het werken met mensen, kinderen of personen met een beperking kan spanning soms onverwacht snel oplopen. Een woord, een blik, een ogenschijnlijk kleine situatie kan voldoende zijn om iemand uit evenwicht te brengen. Op dat moment merk je dat het contact verandert: iemand sluit zich af, wordt boos, onrustig of net heel stil.
Vaak reageren we dan zoals we het geleerd hebben. We proberen te kalmeren, te redeneren, structuur aan te brengen of oplossingen aan te reiken. Vanuit de beste bedoelingen, maar zonder het gewenste effect. Integendeel: hoe harder we proberen te sturen, hoe groter de spanning soms wordt. Dat gebeurt niet omdat we het fout willen doen, maar omdat we handelen vanuit plannen, procedures of onze eigen automatische patronen, terwijl de ander iets helemaal anders nodig heeft.
Traumasensitief werken vertrekt vanuit een andere benadering. Niet het gedrag staat centraal, maar de onderliggende spanning. De sleutel ligt in het tijdig herkennen van signalen én het begrijpen waar die spanning vandaan komt, nog voor ze escaleert.
Daarom werken wij met een uniek, zelf ontwikkeld prikkelniveauschema. Dit schema helpt je om concreet en zichtbaar te maken waar iemand zich bevindt op dat moment. Het toont wanneer iemand nog aanspreekbaar is, wanneer bijsturen zinvol is en wanneer net niet. Zo weet je wat helpt, wat beter even achterwege blijft en hoe je in verbinding kan blijven, ook wanneer het moeilijk wordt.
Traumasensitief begeleiden betekent aanwezig blijven, observeren en afstemmen in het moment. Het vraagt dat je durft loskomen van vaste plannen en leert werken vanuit contact. Want pas wanneer er verbinding is, ontstaat er ruimte voor veiligheid, regulatie en echte verandering.
Deze aanpak geeft houvast in complexe situaties en zorgt ervoor dat je met meer rust, helderheid en vertrouwen kan begeleiden, ook wanneer het spannend wordt.
In deze opleiding leer je de verschillende niveaus herkennen en leer je ook wat je op dat moment kan doen en wat beter niet.
BEHAVIOR IS A SIGNAL
NOT THE SOURCE
Traumasensitief werken vertrekt vanuit een andere logica. Niet het gedrag staat centraal, maar de spanning die eraan voorafgaat.
Stel je een kind voor in de klas dat steeds wiebelt, praat en anderen stoort. De leerkracht vraagt meerdere keren om stil te zitten. Het kind reageert eerst lacherig, daarna geïrriteerd en uiteindelijk boos. De situatie escaleert en het kind wordt uit de klas gestuurd.
Vanuit traumasensitief perspectief zien we iets anders. Het wiebelen was geen “ongepast gedrag”, maar een signaal van oplopende spanning. Door te blijven corrigeren, steeg het prikkelniveau verder tot het kind niet meer kon bijsturen. Op dat moment was luisteren of redeneren niet meer mogelijk.
Had de spanning eerder herkend geweest, dan had een korte beweging, een andere plek in de klas of even samen afstemmen al voldoende kunnen zijn om escalatie te voorkomen.
Om dit tijdig te leren herkennen, werken wij met een zelf ontwikkeld prikkelniveauschema. Dit schema maakt zichtbaar in welke spanningszone iemand zich bevindt en wat op dat moment helpend is.
De persoon is rustig, aanspreekbaar en in verbinding. Uitleg, afspraken maken en reflectie zijn hier mogelijk.
Er verschijnen subtiele signalen zoals onrust, vermijding, lachen, wiebelen of kortere antwoorden. Hier is bijsturen nog mogelijk door afstemming, vertraging of kleine aanpassingen in de omgeving.
De persoon raakt overspoeld. Denken, luisteren en redeneren lukt niet meer. Pogingen tot controle of uitleg werken averechts. Wat hier nodig is, is veiligheid, nabijheid en regulatie, niet correctie.
De spanning ontlaadt zich via boosheid, huilen, terugtrekken of blokkeren. Pas nadat de rust terugkeert, kan er opnieuw verbinding ontstaan.
Het schema helpt begeleiders om niet te reageren op gedrag, maar op spanning. Je leert zien waar iemand zich bevindt en past je aanpak daarop aan. Zo voorkom je dat je iets vraagt wat op dat moment onmogelijk is.
Traumasensitief begeleiden betekent dat je aanwezig blijft in het moment, observeert en meebeweegt. Je laat vaste plannen los wanneer de situatie dat vraagt en kiest bewust voor contact. Want alleen vanuit verbinding kan spanning zakken en ontstaat er ruimte voor herstel en groei.
Deze manier van werken geeft rust, duidelijkheid en vertrouwen, zowel voor de begeleider als voor de persoon die begeleid wordt, zeker wanneer het spannend wordt.
2026: 2 zondagen
31/05/2026
07/06/2026
starten om 10u00 tot 17u00,
welkom vanaf 9u30
Bijscholing Traumasensitief werken: Online deelnemen kan geregeld worden bij onvoorziene omstandigheden of buitenland.
€ 550 incl 21% BTW
Interesse? Schrijf je snel in!
Het lesmateriaal wordt ondersteund door ons online leerplatform.
Je ontvangt een certificaat van deelname.
Vaak liggen ervaringen uit de kindertijd aan de bron van dit gedrag.
Wat mag je verwachten?
Deze opleiding kan ook specifiek gegeven worden voor uw team. Wij komen graag ter plaatse, of uw team komt naar Open Mind.
Deze bijscholing bestaat in diverse vormen:
Mail gerust naar info@centrumopenmind.be voor een voorstel
Traumasensitief werken ondersteunt begeleiders in het omgaan met mensen die extra gevoelig zijn voor prikkels, spanning en onveiligheid. Deze manier van werken helpt om signalen sneller te herkennen, beter af te stemmen en escalatie te voorkomen, ongeacht de context waarin je werkt.
Traumasensitief begeleiden is bijzonder waardevol in het werken met:
Deze aanpak biedt begeleiders concrete handvaten om veiligheid te creëren, spanning te reguleren en verbinding te behouden, ook in situaties waarin standaardmethodes tekortschieten.

Serge ontwikkelt in de traumaopleiding de theoretische kaders, nieuwe formats en efficiëntere trainingsmethodes.
Gedurende zijn bijna 30 jaar als trainer en coach in Open Mind leerde Serge veel over wat wel of niet te doen met trauma en ontwikkelde traumasensitieve begeleidingstips en geeft dit graag door.

Kim geeft de trauma ess in Open Mind en assisteert de pro en masteropleidingen rond trauma.
In haar werk met agressief en zwaar agressief minderbegaafde mensen maakt de kennis van het prikkelniveauschema en de traumareactiepatronen het verschil tussen veiligheid en gevaar voor mezelf, collega‘s en cliënten. Dit maakt ook het verschil tussen traumasensitief werken en hertraumatiseren en die lijn is soms dun. Ondertussen geeft Kim ook regelmatig training aan collega’s in de zorgsector.

Traumasessies en traumasensitief werken is voor elk individu of klant heel uniek en individueel. Sofie kan hiervan heel erg genieten, vooral van de schoonheid van het proces.
Zowel in 1 op 1 sessies als in trainingen maken alerte observaties en snelle bijsturingen het verschil tussen een veilige sessie/training waar elk ontspannen en rijker buitengaat of een helse rit.